W kwietniu przeprowadzono zajęcia warsztatowe pod kierunkiem p. Janiny Holeksy dla dzieci z Domu Dziecka na ul. Lompy w Bielsku-Białej.
Zajęcia polegały na wykonywaniu kilku doświadczeń fizykochemicznych przez wychowanków Domu Dziecka. Przeprowadzili oni siedem eksperymentów dotyczących właściwości nanocząsteczek, opisanych na tzw. mapie doświadczeń zawierającej następujące miejsca:
- Miejsce 1 : Zapachomania
- Miejsce 2: Skanowania i Sondowania
- Miejsce 3 : Fullerenoball
- Miejsce 4: Ferrofluid
- Miejsce 5: Magiopiasek
- Miejsce 6: Hydrofobia
- Miejsce 7: Kompasofilowanie
Na podstawie wykonanych eksperymentów uczniowie wyciągali właściwe wnioski dotyczące budowy Wszechświata i przez to zrozumieli, jakie znaczenie w gospodarce człowieka mają nanocząsteczki czyli cząsteczki o bardzo małych rozmiarach rzędu 10-9. Tego typu zajęcia są jednym ze sposobów rozwijania zainteresowań dziecka, jego umiejętności i kreatywności.
Jak również są pomocne do wyboru kolejnych ścieżek edukacyjnych, a w przyszłości może do wyboru odpowiedniego zawodu czyli jest to wsparcie w starcie w dorosłe życie.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym sposobem pracy czyli nauczaniem przez odkrywanie i aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach. Prawdziwymi eksperymentatorami okazała się Marta, Joasia i Krzysiu. Ponadto wyniki pracy tych wychowanków zostały przedstawione podczas sesji naukowej dla nauczycieli w dniu 11 kwietnia br. na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników tego spotkania podczas sesji posterowej (plakatowej).